آشنایی با محیط متخخل در نرم افزار فلوئنت

1393/09/12 بدون نظر انسیس فلوئنت

خیلی از کاربرد های صنعتی مانند فیلتر ها، بستر های کاتالیزگر ها و بسته بندی، شامل مدل سازی جریان در محیط های متخلخل است. این آموزش بصورت مصور نشان می دهد که چگونه یک مسئله شامل جریان گاز در محیط های متخلخل را مشخص و حل کنید.

مسئله صنعتی حل شده در اینجا شامل جریان گاز در یک مبدل تحریک کننده است. مبدل های تحریک کننده معمولا برای خالص کردن فرآورده های موتور های دیزل و گازوئیلی مورد استفاده قرار می گیرند و این کار را با تبدیل فرآورده های خطرناک خروجی برای محیط زیست به مواد قابل قبول انجام می دهند. مثال های این فرآورده ها شامل کربن مونو اکسید (CO)، اکسید های نیتروژن  و سوخت های هیدروکربن نسوخته است. این گاز های خروجی مجبور به عبور از یک لایه هستند، که یک ساختار سرامیکی است که با یک پوشش فلزی کاتالیزگر مثل پلاتینیوم یا پالادیوم پوشیده شده است.

طبیعت جریان گاز های خروجی فاکتور بسیار مهمی در عملکرد مبدل تحریک کننده است. از اهمیت ویژه ی آن می توان به گرادیان فشار و توزیع سرعت در طول لایه اشاره کرد. بنابراین آنالیز CFD برای طراحی مبدل های تحریک کننده ی کارآمد مورد استفاده قرار می گیرد. با مدل سازی جریان گاز خروجی، افت فشار و عدم یکپارچگی جریان در لایه را می توان مشخص کرد. در این آموزش، از انسیس فلوئنت برای شبیه سازی گاز نیتروژن در یک هندسه ی مبدل تحریک کننده استفاده شده تا جریان در محیط سازه آنالیز شود.

برای انجام این کار یک محیط متخلخل برای لایه ی مورد نظر با مقاومت های مناسب انتخاب کنید، یک حل برای جریان گاز در مبدل تحریک کننده با استفاده از حل گر Pressure based محاسبه کنید و سپس توزیع فشار و سرعت را روی صفحات معین هندسه رسم کنید. در آخر افت فشار در لایه و درجه ی غیریکپارچگی جریان گذرا از cross section هندسه با استفاده از نمودار های X-Y و گزارشات عددی را تعیین کنید.

دانلود جزوه آموزشی محیط متخلخل در نرم افزار فلوئنت

دانلود فایل های شبیه سازی محیط متخلخل در نرم افزار فلوئنت

{jcomments on}

برچسب ها

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi