آموزش شبیه سازی استفاده از قاب مرجع چرخان در فلوئنت

1393/09/09 2 نظرات انسیس فلوئنت

بسیاری از مسایل صنعتی شامل واحد های جریان چرخشی هستند. یک مثال دمنده های گریز از مرکز است که معمولا در سیستم های کنترل آب و و هوای موتوری مورد استفاده قرار می گیرند. برای مسائلی که تمام قسمت های متحرک (پره های فن ، هاب و سطوح شفت ها. …) در یک سرعت زاویه ای تعیین شده می چرخند و دیوار های ایستا ( پوشش ها ، دیواره های راکت ها) سطح های چرخش با توجه به محور چرخش هستند. همه دامنه می تواند به عنوان یک تک قاب چرخشی به عنوان مرجع در نظر گرفته شود. هر چند زمانیکه هر کدام از چند قسمت در حال چرخش دور محور های چرخش مختلف نگردند، یا دور یک محور واحد با سرعت های مختلف بچرخد. با وقتی که دیوار های ایستا سطح های درحال گردش نباشند. مثل (مثل حلقه دور یک چرخ دمنده گریز از مرکز) ، یک سیستم مختصات چرخش واحد برای ثابت کردن دامنه محاسباتی مانند پیش بینی یک محیط جریان پایا ، کار آمد نیست.

در انسیس فلوئنت، مشخصه های جریان که به قسمت های چرخش چند گانه وابسته باشد را می توان با استفاده از توانایی قاب های مرجع چرخان (MRF) آنالیز کرد. قدرت این مدل در این است که قاب های مرجع چند گانه می توانند شامل یک دامنه واحد باشند. ناحیه جریان بدست آمده معرف تصویر لحظه ای از ناحیه جریان گذرا است که در آن اجزای چرختده در حال حرکت هستند. اگر چه در بسیاری از موارد وجه مشترک می تواند به طریقی انتخاب شود که ناحیه جریان در آن منطقه مستقل از جهت گیری اجزای چرخش باشد. به عبارت دیگر ، اگر یک وجه مشترک را بتوان ترسیم کرد که در آن وابستگی زاویه ای کم باشد یا اصلا نباشد، مدل می تواند ابزار قابل اعتمادی برای شبیه سازی نواحی جریان میانگین زمانی باشد. بهرحال بسیار مفید است که در شبیه سازی های پیچیده که یک یا بیشتر چرخش وجود ادارد از این روش استفاده کرد.

این آموزش پروسه مشخص کردن مسئله و حل آن را با توانایی MRF نشان می دهد. به عنوان مثال یک ناحیه جریان روی یک مقطع دو بعدی از یک دمنده گریز از مرکز محاسبه خواهد شد.

دریافت فایل آموزش شبیه سازی مرجع چرخان

دریافت فایل های شبیه سازی مرجع چرخان

{jcomments on}

 

برچسب ها
2 نظرات
 1. mehdi

  سلام و درود
  من میخوام یه شفت دوار رو که از یک سر وردی سیال با فشار مشخص داره و سر دیگرش بسته هست و روی بدنه شفت چندین سوراخ برای خروج سیال تعبیه شده را تو فلوئنت تحلیل کنم.نحوه مش زنی و شرایط مرزی رو باید چطوری لحاظ کنم؟
  ممنون

  پاسخ
  1. iamcfdman

   با عرض سلام با شماره تماس 09126238673 بگیرید

   پاسخ

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi