آشنایی با نرم افزار گمبیت Gambit

1393/06/19 بدون نظر CFD

بسته نرم افزاریGambit برای کمک کردن به طراحان در تولید هندسه و به صورت اختصاصی تولید مشها و شبکه ها در کاربردهای دینامیک سیالات (CFD) طراحی شده است در واقع بسته نرم افزاری مزبور یک پیش پردازنده برای نرم افزارهای دینامیک سیالات محاسباتی است که خروجیهای این برنامه به شکل فایل های ورودی برای نرم افزارهای CFD می باشند.

بطور کلی، مراحلی که این پیش پردازنده به آن می پردازد به صورت زیر است:  

  • تولید هندسه

در این مرحله هم میتوان هندسه را در این نرم افزار تولید کرد و هم می توان از نرم افزارهای دیگر تولید کننده هندسه CAD(مانند Auto cad،Solid Workو….) هندسه را تولید کرده و به این نرم افزار انتقال داد.

  • تولید کردن شبکه

بعد از تولید هندسه یا وارد کردن از نرم افزارهای دیگر تولید هندسه، می توان با استفاده از امکانات منحصر به فرد این نرم افزار اقدام به تولید شبکه نمود.

نرم افزار مزبور قادر به انجام شبکه بندی های مختلف از قبیل شبکه هائی با المانهای مثلثی و چهار ضلعی(برای هندسه های دو بعدی) و چهار وجهی، شش وجهی، هرمی یا گوه ای ( برای هندسه های سه بعدی) می باشد.

  • تعریف شرایط مرزی

بعد از ساخت هندسه میدان و مش بندی آن، لازم است تا شرایط مرزی مورد نظر به مرزهای میدان (در حالت دو بعدی، بصورت خط و در حالت سه بعدی، بصورت صفحه) اعمال شود.

حل تمام مسائل CFDمنوط به اعمال صحیح مقادیر متغیرهای موجود در گره های مرزی می باشد. در مسائل دائمی، فقط شرایط مرزی لازم بوده و برای مسائل غیر دائم، اعمال شرایط اولیه برای تمام گره های شبکه نیز لازم می باشد.

 

 

شرایط مرزی متداول در مسائل هیدرودینامیک عبارتند از:

شرط مرزی ورودی (Inlet)

شرط مرزی خروجی (Outlet)

شرط مرزی دیواره (Wall)

شرط مرزی فشار معلوم (Prescribed Pressure)

شرط مرزی تقارن  (Symmetry)

شرط مرزی تکراری (Periodic)

شرایط فوق، متناسب با هر مساله ای به مرزهای موجود در میدان حل اعمال شده است.

{jcomments on}

 

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi