شبیه سازی رسوب گیر ها در نرم افزار فلوئنت

1393/06/14 3 نظرات ANSYS FLUENT PORTFOLIO

رسوب گیر ها سیستم های تقریبا طبیعی برای به دام انداختن شن و ماسه و یا به عبارتی گل و لای رودخانه ها می باشند،سیستم کار رسوب گیرها بدین صورت می باشد که ذرات پس از برخورد به کف رسوب گیر به دام می افتد و جذب می شود و آب گذری دارای غلظت کمتری از گل و لای می باشد. در این پروپزه از نرم افزار فلوئنت برای شبیه سازی رسوب گیر استفاده شده است. هدف از این شبیه سازی بدست آوردن زاویه صفحه های جلو جریانی می باشد مه در آن راندمان رسوب گیر به  حداکثر می رسد. در یان پروژه از روش اویلری _لاگرانژی برای به دست اوردن راندمان استفاده شده است. برای به دست اوردن راندمان و ردیابی ذرات از روش اویلری-لاگرانژی استفاده می شود و برای بدست اوردن غلظت در تمام نواحی دامنه از روش اویلری-اویلری استفاده می شود. تفاوت این دو نوع شبیه سازی دراین مورد است که در شبیه سازی اویلری اویلری سیال ثانویه پیوسته و در روش اویلری سیال ثانویه گسسته و به صورت تزریق به ورودی وارد می شود.

ازماژول اویلریان برای مدلسازی چند فازی در نرم افزار فلوئنت استفاده شده است. تزریق به صورت گروهی و با ۱۰۰ خط جریان می باشد. در حالت ۹۰ درجه راندمان رسوب گیری با راندمان آزمایشگاهی مقایسه شده ، صحت سنجی با دقت بالایی انجام گرفته است. پس ار صحت سنجی زاویه  بهینه صفحه مانع به دست آمده است. شرایط مرزی بدین صورت است ک شرط رسوب گیری ورودی و خروجی به صورت فرار، صفحه کف کانال به صورت تله و مانع و صفحات جانبی به صورت انعکاس ذرات انتخاب شده اند.

اتعداد دانه های جذب شده به کل دانه های تزریق شده را راندمان رسب گیری می گویند.

نتایج رسوب گیری در شکل های زیر آمدهاست.

انجام کلیه شبیه سازی های رشته مهندسی عمران آب و سازیه های هیدرولیکی در زمینه کاانال های رو باز و رسوب گیر گذیرفته می شود.

در اندازه گیری های آزمایشگاهی ، تزریق رسوبات در ابتدای کانال نزدیک شونده و به میزانی که در این کانال ترسیبی اتفاق نیفتد ، صورت پذیرفت و با مدل کردن این شرایط روندیابی ذرات انجام گردید. با توجه به اینکه در شرایط کاربردی معمولا داده ای حوضچه رسوبگیر اندازه گیری شده ولی داده های کانال نزدیک شونده اندازه گیری نمی شوند ، محل تزریق رسوبات در ابتدای حوضچه مورد بررسی قرار گرفت. بدین منظور  سه گزینه خط وسط عمودی ، خط وسط افقی و خط افقی سطح آب به عنوان محل تزریق رسوبات انتخاب و روندیابی ذرات با ۵۰ اجرا برای دبی lit/s  ۱۵ صورت پذیرفت.

برای خط وسط عمودی تعریف ذرات در روش رازن – راملر یصورتی بود که ذرات درشت تر در پایین قرار گرفته و شرایط مشابه فیزیک جریان باشد. در مورد خطوط افقی کاربرد روش رازن – راملر مناسب نبود زیرا توزیع اندازه ذرات را به سمت چپ یا راست نظم می داد که با شرایط جریان تطابق نداشت و لذا از قطر متوسط ذرات استفاده شد.
انجام خدمات شبیه سازی پروژه های فلوئنتی در زمینه رسوب گیرها پذیرفته می شود.

{jcomments on}

برچسب ها
3 نظرات
 1. امیرحسین

  خیلی خوشم اومد….واقعا سایت خوبیه.یعنی عالیه.ممنون
  خیلی کمکم کردین

  پاسخ
 2. عباس حسنی

  سلام . من نیاز به یک پروژه شبیه سازی ته نشینی مواد معلق در آب (گل و لای ) هستم خودم با نرم افزار کامسول کمی کار کردم ولی به نتیجه نرسیدم لطفا راهنمایی فرمائید

  پاسخ
  1. iamcfdman

   با عرض سلام
   این کار در نرم افزار فلوئنت با ماژول اویلرین انجام می شود و به صورت گذرا مدل می شود. برای سفارش پروژه در این حیطه میتوانید با شماره تماس شرکت 02188918263-
   02188918413
   با ما در ارتباط باشید، شماره تلگرام 09126238673

   پاسخ

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

logo-samandehi